Acest păcat se numeşte păcatul strămoşesc, fiindcă îşi are originea în căderea primilor părinţi ai noştri (protopărinţilor) prin neascultare faţă de porunca dată lor de Dumnezeu (Fc 2, 16-17; 3, 6-19). Păcatul acesta a trecut la toţi oamenii, cum spune Sfântul Apostol Pavel: „Printr-un om (Adam) a intrat păcatul în lume” (Rm 5, 12).